تبلیغات
وبلاگ تخصصی نیاز مشتری در ایران Cool Status Bar Scroller

کلام من تعهد من است 

 

محیط و فضای كسب و كار در هر جای دنیا تعریف شده است. ولی بنا به وضعیت هر كشور شرایط متفاوتی دارد به طوری كه در كشورهای پیشرفته فضای آزاد و رقابتی متكی بر اخلاق حرفه‌ای كسب و كار زمینه رشد فعالت را در هر بخشی فراهم می‌كند و به فعالان آن بخش اجازه می‌دهد ضمن تلاش و كوشش در جهت پیشرفت و تعالی از رفتارهای غیراخلاقی در فضای كسب و كار احتراز كنند.

سال‌ها است كه فضای كسب و كار در تجارت و صنعت و خدمات به صورت قانونی و عرفی، برنامه‌ریزی و سیاست‌گذاری فعالان هر بخش قدم به قدم پیشرفت كرده تا به جایگاه امروز آن رسیده است.یكی از بزرگ‌ترین بازارهای پولی-مالی و بیمه‌ای و سایر كالاهای متمركز در (THE CITY) در شرق لندن قرار دارد همان شهر یك مایل در یک مایل (یك مایل مربع) كه به پولدارترین و كوچك‌ترین شهر دنیا معروف شده و گوی سبقت را در سال 2007 و 2006 از مركز مالی مشابه خود یعنی نیویورك ربوده و بر سكوی مقام اول جهانی قرار گرفت.
وقتی به چراهای رسیدن به این مقام می‌نگریم در واقع باید به سال‌های بسترسازی و داشتن نیروی انسانی و دانش فنی و كار از گذشته تاكنون نگاه كنیم، همه كسانی كه در كلیه زمینه‌های اقتصادی فعالیت می‌كنند و می‌كردند قانون ننوشته و عرفی را به وجود آوردند كه از هر قانون نوشته‌ ای قوی‌تر و جدی‌تر عمل می‌كند و در لوای این عرف فضای مناسب كسب و كار شكل گرفته است تا همگان بتوانند در عین سلامت و در صورت داشتن صلاحیت و اهلیت و تخصص وارد بازار خود شوند و همراه و در كنار دیگران به تلاش و فعالیت مشغول شوند و با پای‌بندی به قوانین پذیرفته شده بین دیگران كه در همان بازار فعالند برای رشد و توسعه كار خود بكوشند.
عرف حاكم بر بازار همراه با اصول پذیرفته شده آن چنان خوب عمل می‌كنند كه هیچ فعالی نمی‌تواند از آن گریز كند. علاوه بر این‌ها دستگاه‌های نظارتی كنترلی كه چشم مردم و دولت محسوب می‌شوند همه را زیر نظر دارند تا در فضای ایجاد شده برای كار درست و رفتار حرفه‌ای هیچ فرد یا شركتی یارای تقلب و سوءاستفاده و خروج از چارچوب را نداشته باشد.از بازارهای معروف سهام دنیا بازار رویال اكسچنج لندن یا تالار بورس لندن است كه بر سر در آن جمله قدیمی و متعلق به دو، سه قرن قبل نقش بسته كه سرلوحه و سرمشق اخلاق حرفه‌ای كسب و كار و صیانت از محیط و فضای سالم و مناسب برای كار در این بازار را قلمداد می‌كند. این جمله نوشته شده «My Word is My Bound»

 

برگرفته از مقاله " کلام من تعهد من است " نوشته خانم " لیلا اکبرپور "

یعنی كلام من تعهد من است و در عمل نیز و با یك كلمه پذیرش و یا عدم پذیرش و خرید یا فروش هیچ یك از طرفین از این تعهد برنمی‌گردند و متعهدانه به كار خود می‌پردازند در فرهنگ ایران‌زمین نیز حرمت موی ریش كه به عنوان تضمین به كار می‌رفت جایگاه ویژه‌ای داشت كه متكی بر فضای كسب و كار زمان قدیم و تعهدات صادقانه طرفین معاملات نسبت به یكدیگر بود و ای كاش در قرن حاضر نیز تعهدات اشخاص به همین گونه و عادلانه و صادقانه بود تا همگان از چنین فضایی لذت می‌بردند و راحت به كسب و كار خود می‌پرداختند تا اینكه فضای تقلب، دورنگی، كلاهبرداری، تجاوز به حقوق دیگران جایگزین آن باشد.در بازار مناسب و محیط سالم كسب و كار جایی برای قاچاقچی كالا نباید وجود داشته باشد. چون قاچاقچی‌گری، چه از نوع مواد مخدر و چه از نوع كالا، در هر دو حالت كاری غیرقانونی و تجاوز به حقوق دیگران تلقی می‌شود. آلوده‌كننده فضای كسب‌وكار خواهد بود. مسمومیت فضا كه در محیط‌زیست و هوا همیشه به عنوان عاملی برای نابودی سلامت انسان‌ها از آن یاد می‌شود. مشابه مسمومیت فضای كسب‌وكار در بخش‌های مختلف اقتصادی است كه درباره این مسمومیت بعضا هشدار می‌دهند و بعضا به دلایل مختلف با مصلحت‌اندیشی و تساهل از كنار آن می‌گذرند .
گرچه به‌خوبی می‌دانند كه این فضای مبهم برای همه مهلك و زیانبار است. اگر سازمان عریض و طویل محیط‌زیست برای حفاظت از محیط زیست در قبال آلودگی‌ها و مسمومیت‌ها نقش خود را ایفا می‌كند و یا آیا برای فضای كسب‌وكار ضرورت ندارد. برای چنین سازمانی از آلودگی و مسمومیت ناشی از هرگونه اقدامی یا عدم اقدامی كه منجر به نابودی و تخریب و ورود سموم و آلاینده‌ها به فضای كسب‌وكار می‌شوند جلوگیری كنند.
سلامت فضای كسب‌وكار باعث سلامت فكر و روح و روان و جسم فعالان اقتصادی می‌شود ولی عدم سلامت جامعه هزینه‌های جامعه را بالا برده و منجر به بیماری‌های قلبی، مغزی، سكته‌های قلبی و مغزی و بیماری‌هایی نظیر آن می‌شود كه هزینه‌های غیرقابل جبرانی را به جامعه تحمیل می‌كند بد نیست شمار چک‌های برگشتی ودیون معوق به بانك‌ها، حق بیمه‌های معوق پرداخت نشده به شركت‌های بیمه، مطالبات پیمانكاران از كارفرمایان دولتی و خصوصی، نوسانات ناگهانی قیمت‌های ارز و كالاهای مختلف و مواد اولیه را به طور تحلیلی بررسی كنیم تا به وضوح و براساس آمار و ارقام و منحنی‌های شفاف، آثار و تبعات فضای كار غیرسالم و نامناسب را در یك جامعه به خوبی به چشم ببینیم.
اگر فضای كسب‌وكار مناسب بود اعتبار افراد تعیین‌كننده كارهای روزمره آنها به حساب می‌آمد و افراد بی‌اعتبار جایی برای جولان دادن در جامعه نداشتند دلیلی وجود نداشت كه میزان بدهی معوق به بانك‌ها به ارقام نجومی سربكشد و ادعاهای خسارات غیرواقعی از شركت‌های بیمه به صورت صوری و ساخته گی برای بیمه‌گران آزار‌دهنده و زیان‌بار باشد.
امروز در جمع كسانی كه با فضاهای كسب‌وكار مجازی سرو كار دارند می‌بینیم كه از كلمه اتمسفر یا فضای مناسب زیاد استفاده می‌شود چون تا این فضا ایجاد نشود و در آن فضا كار صورت نپذیرد نتیجه‌ای حاصل نخواهد شد.
بنابراین برای سالم ساختن فضای كار بهتر است از مراكزی كه خود در مسموم ساختن این فضا و با تخریب آن نقش دارند شروع كنیم و ریشه كلیه عواملی را كه مایل به سالم سازی و كار در محیط سالم و رقابت غیرمكارانه و غیرحرفه‌ای نیستند بخشكانیم و زمینه سبز سلامت و فضای سبز سلامت كسب‌وكار را فراهم كنیم. بدیهی‌است اخلاق حرفه‌ای و اخلاق درست كسب‌وكار اگر در جامعه‌ای نباشد و یا ضریب حضور آن در حداقل باشد نمی‌‌توان به خوبی کارکرد. کسانی که از راه غیرصحیح و غیرشرعی و غیرقانونی به منابع مالی دسترسی پیدا کرده‌اند هیچ وقت نمی‌توانند از شیرینی‌كارهای تقلب‌آمیز و قاچاق و نظایر آن دست بردارند پس مراكز قدرت و از همه مهم‌تر دولت که می‌خواهد و اراده مثبتی بر سالم‌سازی فضای کسب‌وکار دارد باید راهی را انتخاب كند تا جلوی بازارهای غیررسمی، قاچاق كالا و معاملات غیرمشهود گرفته شود و هر كس در هر موضع و مقامی كه هست اگر می‌خواهد در تجارت به هر شكلی حضور یابد خیلی شفاف و روشن و به دور از پنهان‌كاری، وارد شود و راحت و بدون دغدغه كار كند. اگر شرایط سالم و صحیح و درست فضای كسب و كار فراهم نشود به تدریج میكروب فساد و ناسالم كار كردن باعث می‌شود آنها كه سالم كار می‌كنند از بازار خارج و به تدریج بازار رسمی به نابودی كشیده شود و بازار غیررسمی كل فضا را خواهد گرفت و در چنین فضای مسمومی جایی برای آنها كه با سلامت به كسب و كار مشغولند باقی نخواهد گذاشت. فراموش نكنیم كه سازمان‌های كسب و كار در دهه‌های اخیر به نقش راهبردی اخلاق در موفقیت سازمانی پی برده‌اند. مقایسه‌ تراز سود و زیان شركت‌های كسب و كار نشان می‌دهد كه اخلاق نقش مهمی در سودآوری سازمان‌ها ایفا می‌كند.
سخن آخر:
اخلاق فراتر از برتری رقابتی موجود ایجاد مزیت استراتژیك می‌شود. گرایش به اخلاق حرفه‌ای در چنین فضایی می‌تواند به ابزارانگاری در اخلاق منجر شود. اخلاق به شرط سود و اخلاق در خدمت سود به تدریج اخلاق را تهی می‌سازد و به غیراخلاقی بودن منجر می‌شود. بنابراین سودآوری با فایده اخلاقی، مسوولیت‌پذیری اخلاقی و اجتماعی، مسوولیت‌پذیری در قبال دیگران، دستگاه قضایی سالم و مستقل و غیرقابل خرید (مثل قضاوت در صدر اسلام) و دستورات دین مبین اسلام كه بزرگمرد آن پیامبر اكرم(ص) خود تاجری امین بود و همه تجار و فعالان اقتصادی باید از این بزرگوار سرمشق بگیرند.
با این‌ترتیب برای داشتن فضای كسب و كار خوب و سالم همه دستگاه‌های قوای سه‌گانه و پارلمان بخش‌خصوصی و مجامع امور صنفی باید منشوری واحد را بر اساس میثاقی محكم و غیرقابل خدشه سرلوحه كار قرار دهند.
پیشنهاد ما این است كه روسای سه قوه، رییس اتاق بازرگانی، روسای مجامع امور صنفی كمیته مشتركی را برای ایجاد فضای كسب و كار سالم و مبارزه با خلاف‌های ضد این فضا تشكیل دهند و منشور و میثاق را امضا و بر اجرای آن پافشاری كنند و با متخلفان از هر قشری كه باشند، شدیدا برخورد كنند.

برگرفته از مقاله " کلام من تعهد من است " نوشته خانم " لیلا اکبرپور "


نوشته شده توسط الهه مهرداد | لینک ثابت | موضوع: تجارت و بازرگانی , مقالات اجتماعی , نظر ها () جهت ارسال این مطلب به دوستان خود از فرم زیر استفاده کنید...
Tell a friend about this page!
Their Name:
Their Email:
Your Name:
Your Email:

استفاده از مطالب وبلاگ تخصصی نیاز مشتری در ایران با ذکر ماخذ و درج لینك آزاد است.
All Rights Reserved 2007 © emdadsanat.mihanblog.com